Manufacturer of a wide range of products which include pvc trolley wheel, pp white trolley wheel castor and c i pu wheel castor wheels.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Wheel Size | 75 mm |
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity | 201-300 kg |
| Bearing Type | Bush |
| Mount Type | Top Plate |
| Purpose | Trolley or Cart, Furniture, Heavy Industry |
| Country Origin | India |
| Wheel Type | Swivel |
| Wheel Movement | Rigid |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Wheel Size | 150 mm |
| Wheel Material | Polypropylene |
| Load Capacity | 301-500 kg |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mount Type | Top Plate |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry, Furniture |
| Locking | With Brake |
| Country Origin | India |
| Wheel Type | Swivel |
| Wheel Movement | Rigid |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Load Capacity | 801 to 1200 kg |
| Wheel Material | PU |
| Core Material | Cast Iron |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Color | Green , Black |
| Size | 6inch |
| Brand | Golden Udyog |
| Capacity | 400 Kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India