Offering you a complete choice of products which include pu ss castor heavy duty pu wheel series, msi series trolley wheel castor, spring castor wheels green castiron pu wheels and heavy duty spring loaded castor wheels.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 150 mm (6 inch) |
| Wheel Material | PU |
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Mount Type | Plate |
| Plate Size | 120x95 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Movement | Swivel |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Heavy industry |
| Color | Red , White , Silver |
| Fork Material | MS |
| Load Capacity | 500 kg |
| Capacity | 1000Kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Wheel Size | 150 mm |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wheel Material | PU |
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Wheel Type | Swivel With Brake |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mount Type | Plate |
| Wheel Movement | Rigid |
| Caster Material | PU |
| Purpose | Heavy industry |
| Color | RED, ORANGE,WHITE ,GREEN |
| Fork Material | M.S |
| Brand | RKI |
Minimum order quantity: 100 Piece
Quality is Main Essence of our Product & Motto. To move Ahead your Business, We manufacture Series of Castor Wheels in Medium Duty Fabricated Steel Castors with Double Ball Bearings. Fitting available in Plate & Pipe with Zinc & Powder Coating / as per requirement.
Available in Various Sizes / type :- Fix / Swivel & Swivel with Brake.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | PU |
| Core Material | Cast Iron |
| Load Capacity | 1500kg |
| Mount Type | Swivel |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Width | 50 mm |
| Wheel Movement | Swivel |
| Color | Black, Off White, Silver |
| Size | 8"X2" |
| Brand | Golden Udyog |
| Purpose | Heavy industry |
| Usage | Hospital |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity per Caster | 300-350 |
| Load Capacity | 100kg |
| Spring Type | Coil Spring |
| Mount Type | Swivel |
| Caster Type | Swivel |
| Plate Size | 140X110 MM |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Movement | Swivel |
| Color | Grey, Off White |
| Brand | Golden Udyog |
Minimum order quantity: 50 Piece
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India