Pioneers in the industry, we offer medical twin wheel castors hospital beds, medical esd rubber castor wheels and pu dw series from India.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity | 500kg |
| Brake Type | Total Lock |
| Wheel Material | PU |
| Material | PU on Polypropylene |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Stem |
| Wheel Movement | Swivel |
| Brand | Golden Udyog |
| Bearing | Roller Bearing |
| Usage | Hospital & Furniture Line |
| Size | 150mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Load Capacity | 250 kg |
| Rubber Type | Solid Rubber |
| Wheel Material | Rubber |
| Brake Type | Total Lock |
| Per Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Material | Rubber |
| Caster Type | Swivel |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mount Type | Stem |
| Wheel Movement | Swivel |
| Caster Material | Rubber |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity | 500kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Brand | Golden Udyog |
| Color | Grey , Off White, Silver |
| Size | 4inch |
| Usage | Hospital |
Minimum order quantity: 50 Piece
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India