Our product range includes a wide range of pu castor wheels, pu swivel castor wheels and light duty castor wheel.
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity | 151 to 300 kg |
| Core Material | Plastic |
| Wheel Material | PU |
| Per Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Color | Silver, Black |
| Brand | Golden Udyog |
| Load Capacity. | 400 Kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 625 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 500 kg |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Plate Size | 120X95MM |
| Brake Type | Total Lock |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Color | White , Silver |
| Brand | Golden Udyog |
| Capacity | 500 Kg |
| Material. | PU, MS |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Color | Red, Black |
| Brand | Golden Udyog |
| Wheel Material | PU |
| Capacity | 600 Kg |
Minimum order quantity: 60 Piece
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India