Offering you a complete choice of products which include cast iron & holo pipe with rubber wheel scaffolding castor wheels and scaffolding castor wheel.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg |
| Mounting Type | Swivel |
| Product Type | Aluminium Tower |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Shape | Flat |
| Rubber Type | Solid Rubber |
| Brand | RKI |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Condition | New |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Swivel with Brake |
| Size | 6 inch |
| Bearing Type | Plain Bore |
| Type | SCAFFOLD |
| Wheel Width | 50 mm |
| Pipe Thickness | 3.2 mm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Overall Height | 150 mm |
| Brake Type | Dual Brake |
| Application | Scaffold |
| Temperature Range | -20 to 60°C |
₹ 925 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Size | 7 Feet |
| Load Capacity | 251 to 400 kg |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Rubber Type | Moulded Rubber |
| Usage/Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Threaded Stem |
| Wheel Width | 50 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Model Name/Number | i-V STAND |
| Country of Origin | Made in India |
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India