Providing you the best range of hospital bed castor wheels with effective & timely delivery.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Brake Type | Swivel Lock |
| Wheel Material | PU |
| Material | TPR |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Stem |
| Locking | Without Brake |
| Wheel Width | 32 mm |
| Color | WHITE GREY |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Application Area | ICU Bed, Attendant Bed, Delivery Bed |
| Load Capacity | 200 kg |
| Load Capacity(kg) | 100kg |
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India