We are a leading Manufacturer of heavy duty c.i pu castor wheels from Gurugram, India.
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 150 mm (6 inch) |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Load Capacity per Caster | 500 kg |
| Core Material | Cast Iron |
| Wheel Material | Cast Iron (CI) |
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Size | 6 inch |
| Caster Type | Swivel with Brake |
| Mount Type | Plate |
| Plate Size | 150x110 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Purpose | Heavy Industry |
| Wheel Movement | Rigid |
| Color | Red, Black, Silver |
| Brand | Golden Udyog |
| Capacity | 250 Kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India