Manufacturer of a wide range of products which include forged with pu wheel castors.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 150 mm (6 inch) |
| Wheel Size | 150 mm |
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Load Capacity per Caster | 250 kg |
| Core Material | Nylon |
| Wheel Material | Plastic |
| Caster Type | Swivel |
| Wheel Type | Swivel |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mount Type | Top Plate |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Color | Black, White, Silver |
| Tread Type | Non Marking |
| Application | Industrial Trolley |
| Wheel Color | Red |
| Feature | Low Noise |
| Size | 6inch |
| Brand | RKI |
| Load Capacity | 100kg |
| Capacity | 500 Kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India