Offering you a complete choice of products which include 8 x 2 adjustable scaffolding castor wheels..
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Core Material | Cast Iron |
| Per Wheel Size (inch) | 8x2" inches |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Plain Bore |
| Wheel Width | 50 mm |
| Load Capacity(kg) | As per client's demand |
| Wheel Movement | Swivel |
| Caster Material | Nylon |
| Purpose | Heavy industry |
| Color | Red, Orange, Blue, Silver |
| Overall Height | 250 mm |
| Fork Material | MS |
| Brake Type | Total Lock |
| Application | Scaffold |
| Temperature Range | -40 to 80°C |
| Usage | Scaffolding Wheel |
| Brand | Golden Udyog |
Minimum order quantity: 50 Piece
SANDEEP SHARMA (Business Development)
Golden Udyog
Gali No 9, Plot No 12-14-15, Kadipur Road, Kadipur
Gurugram - 122001, Haryana, India